سه شنبه 27 ارديبهشت 1401
Info-bus.tabriz.ir
آدرس سازمان:تبریز-منظریه-خیابان جنت-بیست متری سوم جنب پارک منظریه
04134769595 همه روزه در خدمت شماییم.
تاریخ : سه شنبه 24 دي 1398
کد 6459

همزمان با هفته بسیج؛

دیدار از خانواده شهید اسماعیل جباری با همراهی پایگاه شهید حیدرنیا

اعضای شورای پایگاه شهید غلامحسین حیدرنیا، همزمان با هفته بسیج، به دیدار خانواده شهید هنرمند بسیجی، اسماعیل جباری رفتند و یاد و خاطره این شهید والا مقام را زنده نگاه داشتند.

در این دیدار که با حضور سرپرست سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری  تبریز همراه بود، ضمن معرفی و شناخت جنبه های کمتر شناخته شده این شهید هنرمند، خاطرات و آثار این هنرمند مرور شد.

شهید اسماعیل جباری، متولد 1345 در محله شنب غازان تبریز است. وی ضمن حضور در مبارزات حق طلبانه مردم ایران علیه حکومت جور، بعد از انقلاب به ارتش 20 میلیونی بسیج می پیوندد و با آغاز جنگ تحمیلی، به سوی جبهه های حق علیه باطل رهسپار می شود. وی به رغم دارا بودن تحصیلات ابتدایی، دانش و فهمی والا از انقلاب داشت که به مدد ذوق هنری خود که از کودکی در وی نهادینه شده بود، به فعالیت در واحد تبلیغات جبهه و جنگ  لشگر عاشورا مشغول می شود. وی تا قبل از اعزام به جبهه ها نیز با همراهی "بچه های مسجد"، به فعالیت  های فرهنگی و تبلیغی مشغول می شود. و آثاری از دیوارنویسی با مضمون شعارهای انقلابی را ثبت می کند.غلامحسین جباری، برادر بزرگتر وی که پیش از وی عازم جبهه ها شده بود، در عملیات فتح المبین در منطقه عملیاتی وقابیه در سال 1361 به شهادت می رسد. این امر مانع از دلسردی وی برای حضور در مناطق عملیاتی نشد و با حضور در عملیات های والفجر مقدماتی و خیبر به نقش خود در مقام یک نوجوان انقلابی عمل کرد. سرانجام در سال 1362  در عملیات خیبر در منطقه عملیاتی جزیره مجنون به شهادت رسید و تا سال 1375 پیکر مطهرش از انظار پنهان بود که با رجعت پربرکت پیکرش به همراهی سایر شهدای این عملیات، در مزار شهدای شنب غازان تبریز به خاک سپرده شد.

حجت الاسلام و المسلمین قدوسی، در این دیدار با پاسداشت یاد و خاطره همه شهدای دفاع مقدس خاطر نشان کرد: شهدایی که در جبهه فرهنگی فعالیت می کردند همواره نقشی بی بدیل در تحقق حماسه ها داشتند و عموما کمتر دیده شده اند و نامی ازشان کمتر به گوش می خورد.

وی با بیان اینکه شهید اسماعیل جباری به مانند بسیاری از شهدای فرهنگی جبهه های حق علیه باطل نقشی ماندگار در این جبهه داشت اظهار داشت: امیدواریم برکات روح این شهید والامقام، همواره سایه گستر بر همه امور با باشد و آنها نیز ما را شفاعت کنند.

حجت الاسلام قدوسی افزود: ما همواره به راه و خون شهدا توسل جسته ایم و در عبور از تنگناهای مختلف به تکیه بر نگاه آنها به ثمرات ارزشمندی دست یافته ایم.

برادر شهید اسماعیل جباری نیز در این دیدار با قدردانی از حضور اعضای پایگاه شهید غلامحسین حیدرنیا و پاسداشت یاد و خاطره برادر شهیدشان گفت: برادر ما به رغم سن کمی که داشت، اراده و عزمی پولادین داشت و این منش او برای همه ما و سایر همسن و سال هایش الگو بود.

وی با ذکر خاطراتی از وی گفت: روح بی قرارش از او یک فرد متفاوت ساخته بود و وی توانسته بود با تکیه به روحیه انقلابی و دینی خود، به فردی اثرگذار تبدیل شود.

جباری با اشاره به نحوه شکل گیری شحصیت وی در سالهای پیش از شهادتش، خاطر نشان کرد: او در حوادث و رخدادهای انقلابی دهه 60 ، ساخته و پرداخته شد و خود را برای شهادت آماده کرد.


این دیدار که تا پاسی از شب ادامه داشت، با مرور آثار هنری این هنرمند شهید خوشنویس نیز همراه بود.

براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، قرار است نمایشگاهی از آثار و اسناد بجا مانده از این هنرمند در محل نگارخانه سازمان برپا شود.